Hranica medzi investíciou a špekuláciou môže byť niekedy veľmi nejasná. Najzásadnejším rozdielom medzi investovaním a špekuláciou je v miere podstúpeného rizika. Avšak, čo je pre jedného vysokým rizikom, pre druhého môže byť rizikom miernym. 

Investori hľadajú možnosti dlhodobejšieho zhodnotenia kapitálu s miernym, prípadne malým rizikom výmenou za menší, aj keď istejší výnos. Na druhej strane sú špekulanti, ktorí sa zameriavajú na vysokorizikové obchody s možnosťou vysoko nadpriemerného výnosu, ktoré sa však môžu rovnako skončiť aj vysokou stratou. 

Nedá sa však povedať, že slovo špekulant je synonymom hazardného hráča, pretože sa stále snažia konať na základe kvalifikovaných odhadov. Aj keď niekedy môže byť riziko špekulatívneho obchodu podobne vysoké, ako pri hazarde. Príkladom špekulatívneho obchodu nákup akcií malej firmy, ktorá skúma nejakú novú, na trh ešte neuvedenú technológiu. Zatiaľ sú jej akcie lacné, dajú sa nakúpiť vo veľkom. V prípade úspechu by ich hodnota raketovo narástla. No rovnako rýchlo by padla na nulu v prípade zlyhania. 

Pri investovaní vyhľadáva investor skôr menej nepredvídateľné spoločnosti v dobre zmapovaných odvetviach, kde má vyššiu šancu dlhodobého zhodnotenia kapitálu s menším rizikom. Okrem zhodnotenia samotných cenných papierov ho bude zaujímať aj výška dividend, ktoré mu budú v priebehu investície vyplatené.